Gerinc dekompresszió

Saját referencia rendelőnkben – Magyarországon elsőként –  a betegek számára elérhetővé tettük a műtét nélküli gerinc dekompressziós kezelést. A kezelés elsősorban a nyaki és ágyéki gerincszakasz egy vagy néhány szegmentumát érintő porckorong betegség, porckorongsérv, kis ízületi kopása esetén alkalmazható. Néhány állapot a kezelés ellenjavallatát képezi, mint például a daganatos megbetegedése, súlyos szívbetegség, csontritkulás, helyi instabilitás.

 

 

Kezelés menete:

  • Referenciarendelőnkben szakorvosunk alapos fizikális vizsgálattal felméri  az  Ön  állapotát.
  • Képalkotó eljárással (MR vizsgálat) erősítjük meg a diagnózist.
  • Szakorvosunk a probléma kielemzését követően egyénre szabott terápiás tervet  állít fel.
  • Egy kezelés átlagosan fél óráig tart, melynek során a beteg kényelmesen fekszik a kezelőágyon.
  • Mivel a kezelés fájdalommentes, lehetőség van DVD nézésére, zenehallgatásra, de sok beteg a relaxáló hatás miatt el is alszik.
  • A mechanikus nyújtás következményei miatt a kezelést követően pihenőágyon 15 perces jégpakolást alkalmazunk.
  • Néhányan már az első pár kezelést követően jelentős javulásról és fájdalomcsökkenésről  számolnak  be.
  • A hosszútávú panaszmentesség eléréséhez minimum 20 alkalmas kúra szükséges.
  • Az elért eredmény megőrzése érdekében mozgás- és életmódbeli szaktanácsot  és  segítséget  nyújtunk.
  • Krónikus fájdalmak esetén, az újabb panasz megelőzésére ajánljuk a fenntartó,  időszakos  kezeléseket.
Shopping Basket
  • A fejlett ipari társadalmakban a népesség 62-92%-a szenved élete során legalább 1 hétig tartó, a mindennapi életet befolyásoló derék vagy nyakfájásban.
  • Az egy éves prevalencia, vagyis az esély arra, hogy egy éven belül kialakul a hátfájás: 15-45%
  • A derékfájás előfordulása 35 és 55 éves kor között a leggyakoribb.
  • A tünetek és a radiológiai ill. patológiai elváltozások közti összefüggés rendkívül laza. Az esetek 85%-ában a fájdalom nem köthető kimutatott patológiás elváltozáshoz, vagy ideggyöki érintettséghez.
  • A komputerhasználat rendkívül gyakorivá tette a nyaki fájdalmat is. A derékfájás és nyakfájás etológiájában fontos szerepet játszanak civilizációs tényezők, így a tartós ülés, mely a legalsó porckorongra 5-ször akkora terhelést ró, mint a járás és az állás, a paravertebrális izomzat tartós spazmusa, mely az izomzat vérellátását rontja. Mindez a csigolyák közti mozgás-szegmentum instabilitásához, sérülékenységéhez vezet. Későbbi életkorokban az intervertebrális ízületek arthrosisa is szerepet játszik a derék és nyakfájás etiológiájában.
  • A derékfájás költségei rendkívül nagyok.
  • Az USA-ban ill. Németországban a közvetett és közvetlen költségeket 50 milliárd dollárra ill. 18 milliárd Euróra, az Egyesült Királyságban csak a közvetlen költségeket 1,6 milliárd fontra becsülik.
  • Magyarországon 2003-ban a derékfájás okozta 6, 5 millió keresőképtelen napra kifizetett táppénz összege 14, 2 milliárd Ft volt.
  • Külföldi adatok szerint az akut derékfájás esetek 5-7%-a válik krónikussá.
  • A derékfájás a fejlett ipari országokban, de hazánkban is a keresőképtelenség második leggyakoribb oka, de a keresőképtelen napokat számítva az első helyen áll. Az idő előtti nyugalomba vonulás okai között második-harmadik helyen áll.

Forrás: „Koncepció a mozgásszervi betegségek leküzdésére a Csont és Izület Évtized jegyében” összeállította: A Csont és Izület évtized 2000-2010 Hazai Alapítványa 2008. december 10.

 

 A  Gerincbetegségek gyakorisága hazánkban

A gerincbetegségek oka sokrétű, előfordulási gyakoriságukat mutatja az alábbi diagram.

 

Kiemelkedik a százalékos megoszlásban a gerinc kopásos (degeneratív) elváltozása, melynek megoszlása régiónként is eltérő : 65–70%-ban az ágyéki, 28–30%-ban a nyaki és a maradék néhány százalékban a háti szakaszt érinti.

– Vezető tünet a nyaki és/vagy derékfájdalom, a gerinc biomechanikai és élettani görbületeinek szoros összefüggése miatt a kettő gyakran társul egymással.

– A nyaki gerincpanaszt a felnőtt lakosság kétharmada éli át élete folyamán legalább egy alkalommal.

– A  népesség 80%-a  életének egy bizonyos szakaszában derék-  vagy derék-, és alsó végtagi fájdalomtól szenved.

– A nyaki gerincfájdalom előfordulási gyakorisága egy év alatt 30-50%, a derék fájdalomé 60–80%.

– A nyaki panaszok kiújulása egy éven belül az esetek 23 % – ban következik be.

– A derékfájdalom az érintettek 80-85 %-nál három hónapon belül visszatér.

– A keresőképtelen napok százalékos megoszlása a legmagasabb arányú a derékfájdalom következtében.

– Jellemző a női dominancia mindkét régió megbetegedésénél, nőknél 50 év felett, férfiaknál 35–45 felett a leggyakoribb az előfordulás.

– A derékfájdalom nemcsak a felnőttkorban, de iskoláskorú gyermekeknél is jelentős tényező. A gyermekek 15 %- a részesül 6–16 éves korában legalább egyszer orvosi ellátásban derékfájdalom miatt.

A derékfájdalom gyakoriságánál fogva az egyik legköltségesebb mozgásszervi panasz, társadalmi és gazdasági terhe óriási. Az eltérő földrajzi régiók nagyjából egybehangzó felmérése szerint a direkt (orvosi vizit, gyógyszerek, fizioterápia, röntgen-, MR-, és CT-vizsgálatok) teljes évi költsége betegenként 3090 euró, és az indirekt költség (munkából való távolmaradás, táppénz, nyugdíjazás stb.) éves átlaga egy betegre számítva 3212 euró.

Forrás: Ferenc Mária www.gerinces.hu 2012. okt. 03.

A műtét nélküli gerinc dekompresszió (Non-Surgical Spinal Decompression – NSSD) elméleti hátterében a gerinc megnyújtása áll úgy, hogy közben a gerincet tartó izmokban nem okozunk összehúzódást. Az eljárás során a porckorongra negatív nyomást (vákuumot) gyakorlunk. Ez teszi lehetővé, hogy a kitüremkedett, vagy már sérvesedett porckorongot vissza tudjuk húzni az eredeti határai közé, így a gerincfájdalmat jelentősen csökkentjük. Az ISCS 2.0 és Lombare gépeknek az a funkciója, hogy széthúzó erő (disztrakció) kifejtésével, ezáltal negatív nyomás gyakorlásával enyhíti a porckorongsérv, a kitüremkedett, valamint degenerált porckorong, a kopott gerinc kisízület (spondilartrózis) és az isiász okozta fájdalmat.
Az eljárást kiegészíti egy egyénre szabott kezelési terv. A rendkívül fejlett számítógép vezérlésű technikával pontosan és fokozatosan tudunk nyomáscsökkentést gyakorolni a gerincre. A számítógépes program lehetővé teszi, hogy a gép ciklikusan fejtsen ki húzóerőt, ciklusok közötti pihenőidő beiktatásával. A pozícionálásnak és a disztrakciónak köszönhetően a gerincet nem műtéti módon tehermentesítő módszer hatékonyságát klinikai kísérletek is igazolják.
A dokumentált kísérletek kimutatják, hogy a módszerrel finoman szét lehet húzni a szomszédos csigolyákat egymástól, így képezve vákuumot a megcélzott porckorongon belül.
Az eljárás előnye, hogy nem invazív, nem műtéti, és gyógyszermentes kezelési alternatívát nyújt a derékfájdalomra, isiászra, a porckorong degenerációra, a porkorong-sérvesedésre és a gerinc kisízületi bántalom okozta spondilartrózisos panaszokra.

 

A gerincfájdalom diagnózisa

A gerincfájdalom kihat a beteg általános közérzetére, és napi tevékenységére, mint a munka, szabadidős tevékenység és pihenés. Alvászavart okozhat, ami fáradtságot, ingerlékenységet és elszigetelődést eredményezhet. Az emberek túlnyomó többségénél a krónikus gerincfájdalmat konzervatívan, azaz műtét nélkül kezelik.
A kezelés módját a megállapított diagnózis határozza meg. A diagnózis felállítását és a kezelési módszer kiválasztását megelőzi a beteg kórtörténetének áttekintése, fizikális vizsgálat és egyéb diagnosztikus tesztek elvégzése. Esetenként MR vizsgálat és röntgenvizsgálat is szükséges a pontos diagnózis felállításához. A fájdalom lehet akut és krónikus.
Akut gerincfájdalom
Az akut vagy rövid idejű derékfájdalom néhány napig vagy hétig tart. A legtöbb gerincfájdalmat a derekat ért trauma vagy rendellenesség, például ízületi gyulladás okozza. A traumát kiváltó ok lehet sportsérülés, házi és kerti munka, vagy hirtelen mozdulat, mint például a baleset. A panaszok széles skálán mozoghatnak: izomfájdalom, nyilalló vagy szúró fájdalom, korlátozott mozgás vagy kiegyenesedési képtelenség.
Krónikus derékfájdalom
A nem specifikus, hosszantartó és visszatérő fájdalom általában három hónapig, vagy annál tovább tart. Nem specifikus, mert a legtöbb esetben nem ismerjük az eredetét, vagy nehéz azt pontosítani. A fájdalom folyamatos jelenléte nemcsak a beteg fizikai állapotát befolyásolja, hanem az érzelmi állapotára is hatással van. Általában nem is reagál ugyanarra a kezelésekre, mint az akut fájdalom. A krónikus fájdalmak és tünetek fizikai oka gyakran a degeneratív porckorong betegség, porckorongsérv, és a gerinc kisízületek kopásos betegségei.

 

Az ISCS 2.0 és a Lombare gépek a következő állapotok kezelésére alkalmasak:
Porckorongsérv
Olyan állapot, amikor a porckorong zselés, középső állománya átbújik a külső, rostos gyűrűn.

Degeneratív porckorong betegség (diszkopátia)
A porckorong vízvesztése, elhasználódása, melynek következtében a kopott porckorong kevésbé tud ellenállni a mechanikus terhelésnek.

Gerinc kisízületek betegsége (spondilartrózis, posterior facet szindróma)
Derékfájdalom, mely helyi érzékenységgel is párosulhat, de anélkül is jelentkezhet. Ezt a fájdalmat gyakran gyulladásos reakció okozza, melynek hátterében a kisízület belhártyájának irritációja áll. A gerinc kisízületei a csigolyák hátsó részeinél szimmetrikusan találhatóak, és feladatuk a csigolyák összetartása. Ezt a betegséget a porckorong degenerálódása vagy sérülése okozhatja, melyet fájdalom, merevség és gyulladás jellemez. A fájdalom általában mozgásra fokozódik, és pihenésre enyhül.

Isiász (lumboischialgia)
Gyakran sérvesedett vagy kiszakadt porckoronggal járó állapot. Amikor a sérült porckorong az ideggyököt nyomja, hirtelen, éles, az alsó végtagba sugárzó fájdalmat vált ki, legtöbbször zsibbadás kíséri. Kialakulhat hirtelen vagy fokozatosan. Köhögésre, tüsszentésre, vagy huzamosabb ideig egy helyben ülésre a fájdalom fokozódik.

Krónikus derékfájdalom

1. különbség

A trakciós gép az egész gerincet egyszerre, lineáris módon húzza. Az NSSD módszerrel azonban képesek vagyunk adott porckorongra koncentrálni a húzóerőt. A lumbális szakaszon, azaz a derékon, a húzóerő 80%-át tudjuk két porckorongra összpontosítani. A nyaki szakaszon ez az arány alacsonyabb, mert ott a csigolyák kisebbek.
A húzóerő koncentrálásával sokkal pontosabban tudunk a csigolyára hatni. A csigolya húzásával negatív nyomást, azaz vákuumot képezünk a porckorongban, ami során a térfogat kisebb lesz, és végső soron folyadékot veszít. A NSSD gépek alkalmazásával, a gerincet a beteg szegmentumnak megfelelő húzási szögbe beállítva, az egyenestől eltérő irányban úgy tudunk hatni, hogy ez a negatív porckorongon belüli nyomás a leghatékonyabb legyen.

2. különbség

A tradicionális trakciós gépek húznak és kitartanak. Ez káros lehet, mivel ez proprioceptív választ vált ki. Normális esetben a gerincre gyakorolt húzás hatására a gerincet körülvevő izmok megfeszülnek, védve a gerincet a sérüléstől. Ezt a mechanizmust nevezzük proprioceptív válasznak. Ha már egyszer a proprioceptív választ kiváltottuk, a csigolya körüli izmok megfeszülése miatt lehetetlen a csigolyát tovább húzni. Ilyenkor az izmok károsodhatnak.
Az NSSD módszer meggátolja a proprioceptív válasz kialakulását azzal, hogy a húzóerőt finoman, szinusz hullám szerűen fejti ki. A dekompresszióval elkerüljük az izom megfeszülését azáltal, hogy az egyes húzást követően pihenőidőt iktatunk be és hagyjuk a hátizmokat ellazulni egy ideig. Így a gerincet izomfeszülés nélkül tudjuk nyújtani.

3. különbség

Míg a trakció a porckorongon belüli nyomást 40 Hgmm szintig tudja csökkenteni, addig a gerinc dekompresszió az egyedüli módszer, mely negatív nyomás kifejtésére képes a gerincben. Klinikailag igazolt, hogy a gerinc dekompresszió max. – 110 Hgmm negatív nyomást tud a sérült porckorongon belül kiváltani.