A szakrendelés jelenleg szünetel!

A manuálterápia fogalma még nagyrészt ismeretlen a magyar betegek körében, sokan a csontkovácsoláshoz hasonlítják. Ez részben igaz, hisz a terapeuta a kezével tapintva diagnosztizálja a gerinc és nagyízületek helyzetében keletkezett elváltozásokat, illetve mechanikusan, kézzel végzet technikákkal állítja helyre az ízületek és a gerinc szegmentumainak működését.

A manuális terápia lényegét meghatározni azért nehéz, mert annak elemei az utóbbi években megjelentek a gyógytornában, a jógában, egyes mozgásterápiákban. A manuális terápia nem összekeverendő a gyógymasszázzsal, a reflexterápiákkal, s gyakran a  az alternatív medicina valamely ágához sorolják, holott inkább a hagyományos, ún. nyugati orvosláshoz áll közel, mivel hatásmechanizmusa hagyományos orvostudomány ismeretanyagán alapul.

A manuális medicina – mint gyógymód – a mozgás szervrendszerének visszafordítható működési zavaraival foglalkozik, kézzel végzett technikákat alkalmaz a gerinc és perifériás izületek elváltozásainak diagnosztikájára és kezelésére.

Fontos, hogy a manuálterapeuta nem csak, úgy össze-vissza ropogtatja a beteget, hanem alapos fizikális vizsgálat során kikérdezi, megtekinti a beteget, megfigyeli a mozgását, majd a panaszait és fizikális elváltozásait összeveti a készült képalkotó vizsgálatok eredményeivel és  célzottan végzi a terápiát.

A manuálterápiát csak orvosi, illetve gyógytornász végzettséggel lehet a hatályos jogszabályok szerint Magyarországon végezni. Ez egy jelentős különbség a csontkovácsolással szemben, amit egy tanfolyamon bárki “megtanulhat” és komolyabb vizsga, feltételrendszer és “kontroll” nélkül végez.

Dr. Szilassy Tekla, a Barvicsenko féle manuálterápiás rendszerben szerzett képesítést, emellett a fascia rendszerrel foglalkozó Anatomy Trains szellemében állítja össze a teljes testet érintő kezeléssorozatot. Az elért eredményeket szükség esetén kineziologiai tape kezeléssel kiegészítve teszi tartóssá, illetve az aktív izomerő fejlesztése, a korrekciós gyakorlatok érdekében gyógytornász kolléganő együttműködésével ír elő komplex kezelési tervet.

Az első kezelés általában 90 percet vesz igénybe, mivel ekkor a test feltérképezése is zajlik, és meghatározzuk a beavatkozási pontokat, a kezelendő blokkokat A következő kezelések általában 30-45 percet vesznek igénybe.