REUMATOLÓGIA

A reumatológia a belgyógyászat azon szakterülete, ami a mozgásszervek megbetegedéseivel foglalkozik. A reuma fájdalmat és merevséget okoz a gerincen, az izmokban, az ínakban és az ízületekben. A tünetek tarthatnak pár napig vagy akár több évig is, kisebb kellemetlenséget vagy súlyos rokkantságot okozva.

REUMATOLÓGIA

A reumatológia a belgyógyászat azon szakterülete, ami a mozgásszervek megbetegedéseivel foglalkozik. A reuma fájdalmat és merevséget okoz a gerincen, az izmokban, az ínakban és az ízületekben. A tünetek tarthatnak pár napig vagy akár több évig is, kisebb kellemetlenséget vagy súlyos rokkantságot okozva.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt reumatológus szakorvoshoz fordulni?

  • Olyan mozgásszervi panasszal:
    amely több héten keresztül elhúzódik
  • ami mozgást akadályozza
  • fájdalommal jár
  • zsibbadással, esetleg ízületi merevséggel jár
  • csontritkulás gyanúja

Mik a leggyakoribb betegségek, amiket a reumatológus szakorvos kezel?

  • Csontritkulás (Osteoporosis): Az életkor előrehaladtával a szervezetben lezajló természetes hormonszint változások, a nagy felszívódási zavarok, fokozatos csonttömegfogyást eredményez. Számos kockázati tényező van környezetünkben. Alapvetően mozgásszegény és stresszes életmódunk, gyakran rendszertelen, egyoldalú táplálkozásunk sem optimális a csontépülés számára.
    A csontritkulásnak az esetek legnagyobb részében nincsenek tünetei, ezért lappangó kórnak is szokták hívni. Sok esetben az első tünet egy banális balesetből, vagy spontán pl. tüsszentésre bekövetkező csonttörés.

pl: Rheumatoid artritis, Polimyalgia reumatica, Pikkelysömörhöz társuló artritis, Lyme artritis, Reaktív artritisek.

Az életkor előrehaladtával a csigolyák közti távolság csökken, valamint az összekötő szalagok elkezdenek meszesedni. A gerinc bármely szakaszán (nyaki, háti, ágyéki)előfordulhat. Általában a kialakulás helyén fájdalom, mozgás beszűkülés, izommerevség figyelhető meg.

Az ízületeket borító porc elvékonyodik, majd lassan felszívódik. A test bármelyik ízületét érintheti. Az ízület először fájdalmas, duzzadt. Majd deformálttá, merevvé válhat, mozgásterjedelme beszűkül.

Hogyan készüljek a reumatológiai vizsgálatra?

A reumatológiai vizsgálatok különösebb előkészületet nem igényelnek. Célszerű ugyanakkor a vizsgálat során felmerülő kérdésekre felkészülni, szükség esetén a rendelkezésre álló dokumentumokat magával hozni. (korábbi ill. jelenlegi betegségek, gyógyszerszedés, gyógyszerérzékenység, korábbi műtétek, altatások, érzéstelenítések)

Hogyan zajlik a vizsgálat?

  • Részletes kórelőzmény (anamnézis) felvétele, ami kiterjed a tünetek, korábbi betegségek, valamint a családi betegségek kikérdezésére, korábbi leletek bekérésére.
  • Fizikális vizsgálat, ami során mozgásszervekre, tartási rendellenességekre, izomerőre, reflexekre, majd neurológiai vizsgálatra is sor kerülhet.
  • A diagnózis felállításához gyakran képalkotó diagnosztikai vizsgálat szükséges csontsűrüség vizsgálat, ultrahang, vagy MR vizsgálat. Szükség esetén laborvizsgálat elvégzését is javasolhatja a szakorvos.
  • Diagnózis felállítása után gyógytorna, fiziotherápia elrendelése, szükség esetén gyógyszeres kezelés, vagy injekciós kúra javasolt.

Vizsgálat utáni teendőim

Vizsgálat nem jár olyan beavatkozásokkal, ami megszorításokat von maga után.

REUMATOLÓGUS

SZAKORVOSAINK

Dr. Balogh Izabella

reumatológus szakorvos

Dr. Major Zoltán

reumatológus és sportorvos
online foglalás

 

Loading...

Loading...

Shopping Basket