NŐGYÓGYÁSZAT

A nőgyógyászat a női nemi szervek betegségeivel és azok kezelésével foglalkozik. A rendszeres szűrővizsgálatokkal időben diagnosztizálhatóak és kezelhetőek a fejlődési rendellenességek, gyulladások, fertőzések, valamint a nemi betegségek, daganatmegelőző állapotok, illetve a daganatok is.

NŐGYÓGYÁSZAT

A nőgyógyászat a női nemi szervek betegségeivel és azok kezelésével foglalkozik. A rendszeres szűrővizsgálatokkal időben diagnosztizálhatóak és kezelhetőek a fejlődési rendellenességek, gyulladások, fertőzések, valamint a nemi betegségek, daganatmegelőző állapotok, illetve a daganatok is.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt nőgyógyászhoz fordulni?

  • kismedencei fájdalom
  • rendszertelen vérzés
  • kóros hüvelyi folyás
  • szeméremtest viszketés
  • hüvely égés, viszketés
  • fájdalom szexuális együttlét során
  • emlő elváltozásai (fájdalom, csomó, váladékozás)

Mik a leggyakoribb betegségek, amiket a nőgyógyász kezel?

Menstruációs zavarok

Hátterében többnyire hormonális rendellenesség áll, bár anatómiai eltérés is lehet a vérzészavar oka. Kórosnak tekintjük a menstruációt, ha a normálistól rövidebb vagy hosszabb ideig tart, rendszertelen, fájdalmas, alvadékos, a normálistól eltérő színű, illetve túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik. A tinédzserkorban rendszertelenül jelentkező menzesz nem tekinthető kórosnak.

A hüvelygyulladás leggyakoribb okai a baktériumok, gombák, vírusok, paraziták, kemikáliák túlzott használata, menopauza, megfelelő intim higiéné hiánya. A hüvelygomba az egyik leggyakoribb nemi fertőzések egyike. Leggyakrabban a Candida albicans okozza a fertőzést.

Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátló használata nélkül, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év időtartam alatt. A meddőség létrejöhet a nő és a férfi problémái miatt egyaránt, ezért meddőségi vizsgálat alkalmával mind a két felelt ajánlott kivizsgálni. A női meddőség leggyakoribb okai között a petevezető elzáródása, az endometriózis, a peteérés rendellenességei, a prolaktin szint emelkedése, a policisztás ovarium szindróma kialakulása, a korai menopauza, a jóindulatú méhüregi fibroizisok, és a kismedencei összenövések szerepelnek.

Nőgyógyászati nemibetegség szűrővizsgálataink

A genitális váladékból a kórokozó baktérium(ok) kimutatása, és azonosítása. mikroszkópos ill. tenyésztéses eljárással.

A B csoportú Streptococcus (Streptococcus agalactiae) baktériumot a várandós nők 5-25 %-ban hordozzák a hüvelyükben. Jelentősége az újszülöttkori fertőzésekben van. Az újszülött fertőzése legtöbbször a szülés során a szülőutakban, ritkábban az anya terhessége alatt következik be. A Streptococcus agalactiae által okozott korai újszülöttkori kórképek: agyhártyagyulladás, szepszis, tüdőgyulladás majd ARDS (akut respiratoricus distress syndroma). A hüvelyi kolonizáció kimutatása a szülő nőnek a szülés közben adott antibiotikum prevenciót indikál, vagyis nem szükséges korábban, a terhesség során szisztémás antibiotikum terápia alkalmazása.

Terhesség esetén van a legnagyobb jelentősége, ezért is fontos a várandós nők szűrővizsgálata B csoportú Streptococcus irányában a terhesség 35-37. hete között levett mintából.

A Chlamydia trachomatis szexuális úton terjedő baktérium, mely által okozott megbetegedés a nők meddőségét is okozhatja. A baktérium egyes szerotípusai a szem megbetegedését is okozhatják, illetve amennyiben az anya fertőzött, az újszülött szülés során fertőződhet, melynek következménye súlyos tüdőgyulladás illetve szemfertőződés lehet. Szexuális úton terjed, ill. anyáról gyermekre szülőcsatornán történő áthaladáskor

A  Neisseria gonorrhoeae baktérium a külső környezeti hatásokra érzékeny baktérium, ezért a fertőzés csaknem mindig szoros testi kontaktus során jön létre. Férfiaknál a húgycső akut, gennyes gyulladását okozza, mely 2-7 napos lappangási idő után dysuriával és gennyes folyással jelentkezik. Szövődményként prostatitis és epididymitis alakulhat ki. Nőknél az elsődleges behatolási kapu az endocervix, illetve az urethra. A megbetegedést mucopurulens cervicitis, fluor, dysuria jellemzi, de 20-40 %-ban a nők tünetmentesek lehetnek.

Trichomonas vaginalis: A Trichomonas vaginalis egy parazita állati egysejtű mikroorganizmus (protozoon), mely a női (hüvely, húgycső) és a férfi urogenitális szervek (húgycső, prosztata) nyálkahártyáit fertőzheti meg, szexuális úton terjed.
Az általa okozott leggyakoribb kórképek:
Nők: vaginitis (szürkésfehér, kellemetlen szagú, bő váladékozás), cervicitis, colpitis, urethritis, cystitis
Férfiak: urethritis, epididymitis, prostatitis, cystitis, infertilitás. A férfiaknál a fertőzés gyakran tünetmentes.
Újszülöttek: pneumonia.

Szerepe lehet a korai magzatburok repedésben és a koraszülésben.

A Chlamydia trachomatis szexuális úton terjedő baktérium, mely által okozott megbetegedés a nők meddőségét is okozhatja. A baktérium egyes szerotípusai a szem megbetegedését is okozhatják, illetve amennyiben az anya fertőzött, az újszülött szülés során fertőződhet, melynek következménye súlyos tüdőgyulladás illetve szemfertőződés lehet. Szexuális úton terjed, ill. anyáról gyermekre szülőcsatornán történő áthaladáskor.

Trichomonas vaginalis: A Trichomonas vaginalis egy parazita állati egysejtű mikroorganizmus (protozoon), mely a női (hüvely, húgycső) és a férfi urogenitális szervek (húgycső, prosztata) nyálkahártyáit fertőzheti meg, szexuális úton terjed.
Az általa okozott leggyakoribb kórképek:
Nők: vaginitis (szürkésfehér, kellemetlen szagú, bő váladékozás), cervicitis, colpitis, urethritis, cystitis
Férfiak: urethritis, epididymitis, prostatitis, cystitis, infertilitás. A férfiaknál a fertőzés gyakran tünetmentes.
Újszülöttek: pneumonia.
Szerepe lehet a korai magzatburok repedésben és a koraszülésben.

FULL SPECTRUMHPV™• során genotipizálás HR történik az alábbi HPV típusokra: (magas kockázatú): 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 Genotipizálás LR HPV-típusok (alacsony kockázatú): 6, 11•CsoportdetektálásLR HPV-típusok: 42, 43, 44•Csoportdetektálás NA HPV-típusok (kockázati típusba nem sorolt): 2, 3, 7, 10, 13, 26, 27, 28, 29, 30, 34, 40, 53, 54, 57, 61, 67, 70, 72, 73, 74, 81, 82, 83, 84, 85, 89, 90, 91

A humán papillomavírussal az emberek közel 80%-a megfertőződik valamikor élete során. Az esetek nagy részében a fertőzés magától elmúlik, ha viszont ez nem történik meg, akkor a vírus jelenléte különböző súlyosságú, jó- vagy rosszindulatú bőr- és nyálkahártya betegségek kialakulásához vezet. Míg egyes, alacsony kockázatú HPV-típusok genitális szemölcsöket okoznak, addig a magas kockázatú csoportba soroltak a méhnyakrák, hüvely- és szeméremtestrák, hímvesszőrák, végbélrák és szájüregi rákos daganatok kialakulásában játszanak fontos szerepet.

A HPV és a méhnyakrák

A méhnyakrák világszerte a nőket fenyegető második leggyakoribb rosszindulatú daganat. A világon 550 ezer méhnyak- és egyéb rák kialakulásáért felelős, mely az összes daganatos megbetegedések 6,1%-a. Az epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy a méhnyakrákok és az egyéb genitális karcinómák több mint 90%-a összefügg a humán papillomavírussal (HPV). Közel 500 nő hal meg évente hazánkban méhnyakrák miatt, mely esetek elkerülhetőek lennének rendszeres szűréssel.

Tekintettel arra, hogy a méhnyakrák kialakulása bizonyítottan összefüggésben áll a méhnyak környéki HPV-fertőzéssel, fontos, hogy a vírus időben kimutatásra kerüljön!
Mivel az utóbbi évek kutatásai alapján a kenetcitológiai vizsgálatnál érzékenyebb a HPV-vizsgálaton alapuló szűrés, a legújabb európai szakmai protokollok már ezt ajánlják elsődlegesen választandó szűrőtesztként.

A HPV tünetei: A HPV nem feltétlenül okoz tüneteket, elsősorban férfiak esetében gyakori a tünetmentesség. A tüneteket a fertőzést okozó vírus típusa és a fertőzés kialakulásának helye határozza meg. A fertőzést számos esetben néhány hónap alatt legyőzi szervezetünk immunrendszere és észrevétlenül múlik el.
A magas rizikójú fertőzések a hüvely, a végbélnyílás, illetve a szeméremtest nyálkahártyáját támadják meg, és megfelelő kezelés nélkül kóros sejtelváltozásokat. A méhnyak citológiai vizsgálata és a HPV-szűrés nem ugyanazt jelenti!

A HPV fertőzés kockázati tényezői:

  • 18 év alatt elkezdett nemi élet
  • gyakori partnerváltás
  • sok szülés
  • abortusz
  • gyulladások
  • rossz higiénés körülmények,
  • alultápláltság
  • a szervezet legyengült immunrendszere
  • orális fogamzásgátlók szedése
  • dohányzás

Magzati vizsgálatok

Meddőség, habituális vetélés valamint ivari kromoszóma aneuploida gyanú esetén történő kromoszóma vizsgálat. A kromoszóma vizsgálatot lehet kérni gyermeknél is, ha felmerülne a kromoszóma hiba gyanúja. Pl.: Down szindróma.

bővebben…

Az egyik leggyakoribb, súlyos, a szülőktől autoszomális recesszív módon öröklődő, elsősorban a tüdőt és bélrendszert érintő genetikai betegség. Európában minden 25. ember hordoz valamilyen típusú cisztás fibrózis génmutációt. Amennyiben mindkét szülő hordozza a génhibát, akkor 25% az esélye annak, hogy gyermekükben kialakul a betegség. Ha a pár egyik tagja hordozó, de pár másik tagja nem, a gyermek egészséges lesz, de 50%-os eséllyel hordozza majd a cisztás fibrózist.

23 pár, azaz 46 kromoszóma található minden sejtünkben. Azonban előfordulhat, hogy fogantatáskor, hogy az embrió sejtjei valamelyik kromoszómából kevesebbet (monoszómia), vagy többet (triszómia) tartalmaznak. Döntő többségében az embrió ilyen esetben korán elhal, ellenben arra is van példa, hogy később vagy egyáltalán nem következik be. Testi kromoszómák közül a 13-as, a 18-as illetve a 21-es kromoszómahibák szűrésére fejlesztettek ki nagy hatékonyságú teszteket.

bővebben…

Az anyai vérben szabadon keringő magzati eredetű DNS molekuláris genetikai vizsgálatának fejlődésével lehetővé vált, hogy a számbeli és szerkezeti kromoszóma eltéréseken túl a génekben előforduló hibák, illetve mutációk is kimutathatóak. A MONOGEN prenatális teszt az ilyen, egy gén eltérésére visszavezethető betegségeket, vagyis a monogénes rendellenességeket vizsgálja.

bővebben…

A családot tervező, valamint a gyermeket váró párok igénye a magzati diagnosztikától, hogy a képes legyen a lehető legtöbb, esetlegesen előforduló fejlődési rendellenesség azonosítására a magzatban. A non-invazív prenatális vizsgálat (NIPT, ilyen például a PrenaTest) igen nagy lépés ennek a megvalósításában, viszont további perspektívákat nyit meg e területen a molekuláris genetika fejlődése.

bővebben…

A magzat genetikai jellemzőivel megegyező méhlepényből az elhasználódott sejtek DNS darabjai az anyai vérbe jutnak. A genetikai vizsgálatok legkorszerűbb laboratóriumi módszerének alkalmazásával, szabadon keringő DNS darabok szerkezete az anyai vérben bevizsgálható, ez alapján tisztázható, hogy megfelelő mennyiségben vannak-e jelen (számbeli rendellenességek, kromoszómák vagy azok szakaszainak többlete vagy hiánya kimutatható), hogy melyik kromoszómáról származnak.

bővebben…

A spinális izomatrófia (SMA) a szülőktől autoszomális recesszív módon öröklődő gerincvelői eredetű izomsorvadás, a leggyakoribb gyermekkori ideg-izombetegség. Minden 35. ember hordozza rejtetten a hibás gént, tünetmentesen. Amennyiben mindkét szülő hordozza a génhibát, akkor 25% az esélye annak, hogy gyermekükben kialakul a betegség.

A terhességi toxémia (másik nevén preeclampsia) a terhesség második felében előforduló szövődmény, mely fehérjevizelés és magas vérnyomás jelentkezése alapján ismerhető fel. (Korábban az ödémát is a tünetek közé sorolták, melyet a legújabb ajánlások már nem sorolnak a diagnózis kritériumai közé.)

bővebben…

Hogyan készüljek a nőgyógyászati vizsgálatra?

Nőgyógyászati vizsgálatra lehetőleg üres hólyaggal érkezzen, (vizsgálat előtt menjen el a mellékhelyiségbe).

Hogyan zajlik a vizsgálat?

  • Részletes kórelőzmény (anamnézis) felvétele, ami kiterjed a tünetek, korábbi betegségek, valamint a családi betegségek kikérdezésére.
  • Fizikális vizsgálat során a nőgyógyász feltárja (un: kacsával) a hüvelyt, mely során láthatóvá válik a méhszáj, majd kenetvétel történik a méhszájról és a méhnyakból. A kenetet laboratóriumba küldik cytológiai vizsgálat céljából.
  • Szükség esetén kiegészítő vizsgálatkét hüvelyi UH vizsgálat történik.

Vizsgálat utáni teendőim

Vizsgálat nem jár olyan beavatkozásokkal, ami megszorítássokat von maga után.

NŐGYÓGYÁSZ

SZAKORVOSAINK

Dr. Goldfinger Jenő

szülész-nőgyógyász szakorvos

Dr. Kovács Lajos

szülész-nőgyógyász és felsőfokú ultrahangos képesítéssel rendelkező főorvos

Dr. Vörös Zéta

szülész-nőgyógyász szakorvos
online foglalás

Loading...

Shopping Basket