ANESZTEZIOLÓGIA

Az aneszteziológus feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése.

ANESZTEZIOLÓGIA

Az aneszteziológus feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése.

Mikor kell aneszteziológushoz fordulni?

Az aneszteziológus feladata a műtéti beavatkozások alatt és után a fájdalom megszüntetése és csillapítása, valamint a beteg életműködéseinek ellenőrzése.

Célja, hogy a műtétre való előkészítés – egyes ritka eseteket, súlyosabb kísérő betegségeket kivéve –
már az intézetbe való befekvést megelőzően megtörténjen.

Ez főleg a beteg biztonságát szolgálja, de a klinikai tartózkodás idejét is lerövidíti.

Milyen altatási / érzéstelenítési módszereket alkalmaz az aneszteziológus?

  • Általános anesztézia, narkózis (altatás) folyamán a beteg intravénásan vagy maszkon keresztül adagolt altatószerek hatására a tudatát és a fájdalomérző képességét is elveszíti. Sokszor szükséges a beteg izmainak, gyógyszerekkel történő ellazítása. Ilyenkor a légzőizmok nem működnek, ezért műtét alatt gépi lélegeztetés szükséges. A műtét végére az adagolt gyógyszerek hatása csökken, vagy az altatóorvos felfüggeszti az altatást, így visszatér a beteg saját légzése és tudata. A módszer gyakran alkalmazott megoldás hasi, mellkasi műtéteknél.
  • spinális és epidurális anesztézia (EDA) az ún. gerincközeli érzéstelenítési módoknál egy vékony tű segítségével a gerinccsatorna megfelelő szakaszába adják be az érzéstelenítőt, így a gerincvelőben futó idegek blokkolásával érik el a fájdalomcsillapító hatást. A beteg tudata a spinális és epidurális anesztézia során megmarad.
  • perifériás idegblokád általában végtagi műtéteknél alkalmazott eljárás, melynek lényege, hogy csak a műtéti terület beidegzését ellátó perifériás idegrostok működését függesztik fel érzéstelenítők segítségével.
  • infiltrációs érzéstelenítés során a beavatkozás helye körül a bőrbe érzéstelenítőt (pl. lidocain) injekcióznak, így csak az adott kis terület lesz érzéketlen. Jellemzően bőrsebészeti beavatkozások során használt módszer és általában az operáló orvos alkalmazza.

Hogyan készüljek az aneszteziológiai vizsgálatra?

Az aneszteziológiai vizsgálatok különösebb fizikai előkészületet nem igényelnek.
Célszerű ugyanakkor a vizsgálat során felmerülő kérdésekre felkészülni, szükség esetén a rendelkezésre álló dokumentumokat magával hozni.
(korábbi ill. jelenlegi betegségek, gyógyszerszedés, gyógyszerérzékenység, korábbi műtétek, altatások, érzéstelenítések)

Hogyan zajlik a vizsgálat?

  • Vizsgálat során az altatóorvos speciális kérdéseket tesz fel, melyek a megelőző, ill. fennálló betegségekre, gyógyszerszedésre, gyógyszerérzékenységre, korábbi műtétekre, ill. altatásra, érzéstelenítésre vonatkoznak.
  • Az orvos megvizsgálja a pácienst,
  • Értékeli az elkészült vizsgálati leleteket, szakorvosi véleményeket
  • Ezek alapján dönthető el, hogy milyen vizsgálatokra van szükség a műtétet megelőzően.
  • Az orvos megbeszéli a beteggel, hogy esetleges eddigi gyógyszereit szedje-e a műtét előtt, szükséges-e változtatás vagy kiegészítés.
  • Dönt, hogy mikor és milyen módon altatható, ill. érzésteleníthető a beteg. Az aneszteziológus tudja megállapítani azt is, hogy a műtéti beavatkozáshoz a beteg állapota alapján, altatást vagy inkább helyi vagy regionális érzéstelenítést kell alkalmazni. Megítéli, hogy jár-e komolyabb veszélyekkel az altatás az adott beteg esetében.

Vizsgálat utáni teendőim

Vizsgálat nem jár olyan beavatkozásokkal, ami megszorítássokat von maga után.

ANESZTEZIOLÓGUS

SZAKORVOSUNK

Dr. Kovács Edina

intenzív, aneszteziológus adjunktus
online foglalás

Loading...

Shopping Basket