SZEMÉSZET

A szemészet a szemet érintő különböző betegségek megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó tudomány. Panaszok nélkül is ajánlott a rendszeres szemészeti vizsgálat, mivel több olyan tünetmentes, mélyebb problémára fény derülhet, ami időben felfedezve orvosolható lenne.

SZEMÉSZET

A szemészet a szemet érintő különböző betegségek megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó tudomány. Panaszok nélkül is ajánlott a rendszeres szemészeti vizsgálat, mivel több olyan tünetmentes, mélyebb problémára fény derülhet, ami időben felfedezve orvosolható lenne.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt szemész szakorvoshoz fordulni?

  • Homályos látás esetén
  • Látásromlás esetén
  • Látótér kiesés esetében
  • Amennyiben duzzanat keletkezett a szem környékén
  • Rendszeres szemszárazság, szemvörösödés esetén
  • Úszkáló homályok, vagy fényvillanások észlelésekor
  • Bevörösödött, gyulladt szemnél
  • Tünetek nélkül is pl. magasvérnyomás, cukorbetegség esetén

Mik a leggyakoribb problémák, melyekkel szemész szakorvosainkhoz fordulnak ?

Rövidlátáskor az éles kép az ideghártya előtt keletkezik. Ez azt jelenti, hogy a beeső fény még a sugárizmok ellazulása esetén is túl erősen törik, és az ideghártyán keletkező kép életlen lesz. Ha egy tárgy közeledik a szemhez, a róla alkotott kép közeledik az ideghártyához, így egyre élesebbé válik.

A szem fénytörő képessége elmarad az egészségestől, mert a szemgolyó túl rövid a törőképességéhez képest, a lencse laposabb. Alkalmazkodás nélkül a közeli tárgyról érkező fénysugarak a szemgolyó mögött találkoznának. Minél közelebb van az adott tárgy, annál hátrább kerül a fénysugarak találkozási pontja, és annál homályosabb lesz a kép.

A szem kötőhártyája a szemgolyó védőszerve, a szemhéj belső felszínét és a szemgolyót fedi. A kötőhártya gyulladás tünete a vörös, gyulladt, égő, könnyező szem. Megkülönböztetünk vírus okozta, baktérium okozta (ezek fertőzőek), valamint allergiás eredetű, és szemszárazságból fakadó kötőhártya gyulladást ( az utóbbi kettő nem fertőző).

Az árpa a szemhéjszéli mirigyek akut gyulladása. Megkülönböztethetünk belső árpát és külső árpát.

A szürkehályog, más néven cataracta a szemlencse részleges, vagy teljes elszürkülése. Többnyire lassan alakul ki. Kezdetben alig befolyásolja a látást, a betegség előrehaladtával viszont csak valamennyi fénylátás és a nagyobb tárgyak sötét foltként való érzékelése marad meg.

Hogyan készüljek a szemészeti vizsgálatra?

A szemészeti vizsgálatok különösebb előkészületet nem igényelnek. Minden esetben kontaktlencse nélkül ajánlott vizsgálatra érkezni.

Hogyan zajlik a vizsgálat és milyen vizsgálati módszerek érhetőek el klinikánkon?

Alapvizsgálat tartalma:
szaruhártya görbület mérése, fénytörés meghatározás, látásélesség, réslámpás vizsgálat, üvegtest vizsgálat, szemfenék vizsgálat, szemnyomás mérés.

Diagnosztikai módszerek:

Ezzel történik a szemhéjak, a szem elülső részeinek, a lencsének, az üvegtestnek és a retinának (látóhártyának) a vizsgálata. A szemfenéki vizsgálatokhoz az orvos a beteg szeme elé egy speciális lencsét tart, illetve egyes esetekben a szemre érzéstelenítés után lencsét illeszt.

A réslámpánk gyártója ehhez a modellhez kifejlesztett egy korszerű video– foto feltétet, mellyel a beteg és hozzátartozói egy nagyméretű monitoron „élőben” követhetik a réslámpás vizsgálat menetét. Az elkészített digitális fényképek megkönnyítik a szem állapotának -mind az elülső rész, mind a szemfenék – pontos elmagyarázását, demonstrálását. Az orvos számára lehetőséget ad az egyes kórállapotok pontos dokumentálására, a későbbiekben a változások pontos felmérésére, dokumentálására.
Ennek legnagyobb jelentősége a cukorbetegség, a macula degeneráció és a zöldhályog betegség (glaucoma) okozta szemfenéki eltérések dokumentálásában és követésében van.

Ezzel történik a beteg szemének „bemérése”, a szükséges szemüvegdioptria megállapítása. A köznyelv ezt a vizsgálatot nevezi „computeres szemvizsgálatnak”.
A szemészorvos munkáját a készülék nagyon felgyorsítja.

applanációs módszerrel Keeler D-KAT digitális applanációs tonométer
Az applanációs tonometria a szemnyomásmérés “arany standardja”.
Az applanációs elv azt jelenti, hogy a készülék azt az erőt méri, amivel a szaruhártya egy bizonyos mértékben benyomható, lelapítható (applanálás- síkká tétel).
A mérés számos szembetegségben, ezek közül is legfontosabbként a zöldhályogban bír nagy jelentőséggel.
Az Applanációs tonometria eredményét a szaruhártya vastagsága befolyásolhatja, ezt egyes esetekben figyelembe kell venni. A készülék réslámpához csatlakoztatva használható, a mérés ülő helyzetben,helyi érzéstelenítésben történik.

Pachymetria a szaruhártya vastagságának meghatározására szolgál.
A szaruháryta vastagságának mérése elsősorban glaukómás betegek mért szemnyomásának értékelésénél, a zöldhályog kockázatának becslésénél és egyes refraktív beavatkozások tervezésekor fontos.
Az átlagostól (545 micron) jelentősen eltérő vastagságú szaruhártya esetén az applanációs tomonetria (szemnyomásmérés) eredménye korrekcióra szorulhat:
– lényegesen vékonyabb szaruhártya esetén a szemnyomásmérés a valóságosnál alacsonyabbat mér
– lényegesen vastagabb szaruhártya esetén pedig a valóságosnál magasabb nyomást mérünk.
A készülékkel a szemfelszín érzéstelenítése nélkül, non-kontakt módon több mérést végzünk, a készülék méréseinket átlagolja.
A mérés kevesebb, mint egy percet vesz igénybe, fájdalommentes.

Volk Gonio hármastükör. Ezzel az eszközzel a csarnokzúg állapotát tudjuk vizsgálni. A lencse szem felszínére való illesztése után a csarnokzúg nyitottsága állapítható meg. Ez alapján dönthető el, hogy a zöldhályog nyitott vagy zárt zugú e.
Ennek meghatározása a kezelés szempontjából kifejezett jelentőséggel bír.

Ambuláns szemészeti beavatkozások

Szemészeti ambuláns műtétek között szerepel a szemhéjplasztika (blepharoplasztika), az árpa, az atheroma, a fibroma és minden jellegű kisebb elváltozás kimetszése.

(blepharoplasztika): egy olyan beavatkozás, mely célja a tekintet „fiatalabbá tétele”. Az eljárás érintheti a felső szemhéjakat, ahol leginkább a bőrfelesleg eltávolítása történik, vagy az alsó szemhéjakat, ahol főként a zsírszövet kisebbítése a cél. A felső szemhéjplasztika sok esetben esztétikai céllal történik, azonban szükségessé válhat korrekció, ha a megereszkedett felső szemhéj rálóg a szempillákra és zavarja a látást. A szemhéjplasztikai műtét eredménye, hogy a tekintet megfiatalodik. A beavatkozás ambulánsan, helyi érzéstelenítésben történik, és körülbelül 1 órát vesz igénybe. A varratra úgynevezett ragasztócsíkokat helyezünk fel. A páciens a kezelést követően rögtön hazatérhet. Sebellenőrzésre és varratszedésre az orvossal egyeztetett időpontban kerül sor.

Abban az esetben ha az árpa nem nyílik meg, vagy nem szívódik fel magától, az akut gyulladás elmúltával jégárpává válik. Fájdalmatlan, rugalmas csomócska marad a helyén. Ezt a szemész szakorvos pár perces, ambuláns beavatkozással kitisztítja. A beteg kevés érzéstelenítő szert kap injekció formájában az árpa körüli bőrbe. Ezután az árpát egy speciális csipeszbe fogják és finom szikével könnyen megnyitható és kitisztítható, anélkül, hogy a genny a környező szövetekbe préselődne. Rövid vérzéscsillapítás után a beteg antibiotikumos kenőcsöt és párakötést kap, amit pár óra múlva, otthonában eltávolíthat. Az árpa csúcsán ejtett apró nyílás pár napon belül nyomtalanul beheged.

faggyúmirigy vagy kásadaganat, közvetlenül a bőr alatt található jóindulatú tömött, tokos, elváltozás. Kialakulását a faggyúmirigyek kivezetőcsövének elzáródása okozza. Nem csak esztétikai problémát okozhat, de be is fertőződhet, aminek következtében tályogok alakulhatnak ki. Eltávolítása szemészeti kisműtét keretein belül történik. A műtét alkalmával a bőrön ejtett seben keresztül a kásás csomót maradéktalanul eltávolítjuk. Ezután a sebet plasztikai varrattal zárjuk. Végül fedőkötést helyezünk a sebre, amelyet szükség esetén vérzéscsillapító nyomókötéssel egészítünk ki.

jóindulatú kötőszöveti sejtekből álló szöveti burjánzás. Egészségügyi problémákat nem okoz, de előfordulhat hogy elhelyezkedéséből adódóan irritációnak van kitéve, vagy esztétikailag zavaró. Eltávolítása sebészi kimetszéssel történik.

Vizsgálat utáni teendőim

Egyes vizsgálatok alkalmával, pupillatágítás történik szemcseppel. Ebben az esetben mindenképpen kísérővel érkezzen, gépjárművet ne vezessen, mert a szemcsepp 4-6 órán keresztül homályos látást okoz.

SZEMÉSZ

SZAKORVOSAINK

Dr.Aradi Etelka

szemész főorvos

Dr. Bálint András

szemész szakorvos

Dr. Kiss Katalin

szemész főorvos
online foglalás

Loading...

Shopping Basket