KARDIOLÓGIA

A kardiológia a szív és a keringési rendszer betegségeivel, valamint ezek megelőzésével foglalkozó tudomány. Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a halálozások több mint felét. A leggyakoribb rizikófaktorok: a stressz, dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód, de az öröklődés szerepe is jelentős.

KARDIOLÓGIA

A kardiológia a szív és a keringési rendszer betegségeivel, valamint ezek megelőzésével foglalkozó tudomány. Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a halálozások több mint felét. A leggyakoribb rizikófaktorok: a stressz, dohányzás, elhízás, mozgásszegény életmód, de az öröklődés szerepe is jelentős.

Milyen tünetek megjelenése esetén javasolt kardiológushoz fordulni?

  • mellkasi fájdalom
  • légszomj, nehézlégzés
  • gyengeség, szédülés, ájulás
  • magas pulzus
  • nyugalmi állapotban jelentkező szívdobogásérzés
  • gyakori fejfájás
  • kar, kéz zsibbadása

Mik a leggyakoribb betegségek, amiket a kardiológus kezel?

Jelentős kockázati tényező az érrendszeri, szív- és vesebetegségek kialakulásában. A hipertónia az egyik legfontosabb kockázati tényező az agyvérzés, az agytrombózis, a szívinfarktus (akut miokardiális infarktus; AMI) („szívroham”), a szívelégtelenség, az artériatágulat aneurizma (pl. főverőér-tágulat aorta-aneurizma) és a perifériás artériás betegség esetén, és a krónikus vesebetegség egyik kiváltó oka.

A koszorúerek a szív vérellátásáért felelnek. A koszorúerek az egész szervezetben zajló érelmeszesedés részeként betegszenek meg. Az érelmeszesedés lényege a verőerek (artériák) falának megbetegedése. Lassan fokozatosan alakul ki, sokáig nem okoz tünetet. A kisebb erek, mint a szív koszorúerei, az érelmeszesedés folytán hamar beszűkülhetnek, vagy elzáródhatnak. A szűkület miatt romlik a szívizom vérellátása, így a szívizomsejtek nem kapnak elegendő oxigént és tápanyagot. A beszűkült koszorúerek veszítenek rugalmasságukból, és nehezebben tartják a lépést a szív fokozott oxigén- és tápanyagigényével az esetleges fizikai erőkifejtéskor.

A szívinfarktus a szívizom egy részének elpusztulása a vérellátás elégtelenné válása miatt. A szívinfarktus kialakulásakor egy vérrög hirtelen elzár vagy erősen beszűkít egy artériát a szívben. Tünetei lehetnek: szorító, kisugrzó fájdalom a mellkasból, légszomj, verejtékezés, ájulás, hányinger, hányás.

Szívelégtelenség (másképpen congestív szívelégtelenség), azt jelenti, hogy szíve nem képes a szervezet tápanyag és oxigén igényét kielégítő mennyiségű vért pumpálni. A szívelégtelenség tipikus esetben krónikus betegség, lassan, fokozatosan alakul ki. Mivel a szív nem tud megfelelő mennyiségű vért pumpálni a szervezetbe, nem ürül ki elég gyorsan a vér, megnehezedik a vér visszaáramlása a szervezetből a szívbe, emiatt pedig a májban, a hasban, az alsó végtagokban és a tüdőben panghat a vér. Innen kapta ez a betegség “a pangásos szívelégtelenség” nevet. A pangó vér légszomjhoz, fáradtsághoz és bokák bedagadásához vezethet. Tünetei: gyengeség, fáradtság, légszomj, lábszár, boka duzzanata, étvágytalanság, hasűri folyadékgyülem.

A ritmuszavarok nem mindenkinél okoznak tüneteket. A ritmuszavarok egy része kellemetlen lehet, de főként egészséges szív esetén nem mindegyik jelent veszélyt és nem feltétlenül szükséges speciális kezelés, más esetekben azonban súlyos probléma álla háttérben. Ezt azonban csak kardiológiai kivizsgálással lehet eldönteni. A ritmuszavar lehet: magas pulzus- tachikardia: ilyenkor 100/perc felett ver a szív, lehet alcsoany pulzus-bradikardya: 60/perc alatti a pulzusszám, Lehet extra szívdobbanás-extrasystole. Mivel a szívritmuszavar sokféle lehet a tünetek is szerteágazóak.

Szívbillentyűk betegségek általában két félék lehetnek: a billentyűk nyílásának beszűkülése a szívben létrejövő kóros nyomásviszonyokhoz vezet, míg a billentyűk elégtelen záródása a vér visszaáramlását eredményezi, ami többletmunkát ró a szívizomra. Tünetei leggyakrabban a fáradékonyság, nehézlégzés, fulladás, szédülés, mellkasi fájdalom, csökkent terhelhetőség, szapora szívdobogásérzés vagy akár az ájulás és az eszméletvesztés is.

Hogyan készüljek az kardiológiai vizsgálatra?

A kardiológiai vizsgálatok különösebb előkészületet nem igényelnek. A terheléses EKG vizsgálatra kényelmes ruhában javasolt érkezni.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

  • Részletes kórelőzmény (anamnézis) felvétele, ami kiterjed a tünetek, korábbi betegségek, valamint a családi betegségek kikérdezésére.
  • Fizikális vizsgálat során pulzus mérés, vérnyomás mérés történik. A szakorvos fonendoszkóp segítségével meghallgatja a szívhangokat.
  • Diagnózis felállítása érdekében a szakorvos további vizsgálatokat végez vagy javasol, a pontosabb kórkép felállítása céljából. Pl: EKG, szívultrahang vizsgálat, ABPM-24 órás vérnyomásmérés, Holter monitorozás: 24 órás EKG, terheléses EKG vizsgálat, szív MR vizsgálat,
  • Diagnózis felállítása után megfelelő kezelés javaslata, szükség esetén gyógyszeres terápia, esetleg életmódbeli változtatások, további rendszeres kontrollvizsgálatok javaslata.

Vizsgálat utáni teendőim

Vizsgálat nem jár olyan beavatkozásokkal, ami megszorítássokat von maga után.

KARDIOLÓGUS

SZAKORVOSUNK

Dr. Al-Yari Mohamed Msc.

kardiológus főorvos
online foglalás

Loading...

Shopping Basket